تفاوت رنگ نور چراغ قوه سفید ، زرد و قرمز در چیست؟

تفاوت رنگ نور چراغ قوه سفید ، زرد و قرمز در چیست؟

چراغ قوه ها علاوه بر رنگ نور سفید ، دارای رنگ های قرمز ، زرد ، سبز ، UV یا ماوراء بنفش هستند در این مقاله قصد داریم به موضوع  کاربرد رنگ نور چراغ قوه ها بپردازیم. اساسا، نور یک موج الکترومغناطیسی با طول موج های مختلف است که در همه جا قابل مشاهده است . شبکیه چشم انسان دارای دو نوع بافت حساس به نور است ، سلول های مخروطی و میله ای شکل ، فقط سلول های مخروطی شکل می توانند رنگ ها را تشخیص دهند و سلول های میله ای طرح کلی اشیاء را شناسایی می کنند.

تفاوت رنگ نور چراغ قوه سفید ، زرد و قرمز در چیست؟

نور سفید
اجازه دهید ابتدا با نور سفید شروع کنیم ، رایج ترین ، دلپذیرترین و نزدیک ترین نور به روشنایی طبیعت نور سفید است. چشم انسان به رنگ نور سفید عادت دارد و به طور گسترده در شهرها ، ساختمان ها و پیاده روها دیده می شود.

چراغ قوه نور سفید

نور زرد
نور زرد کمترین میزان شکست و پخش شدگی در هنگام انتشار را دارد به عبارت دیگر این نور دارای ظرفیت نفوذ پذیری بالایی است. اگر توجه کرده باشید بیشتر چراغ های راهنمایی و یا چراغ های مه شکن اتومبیل ها چراغ زرد است دلیل آن هم همانطور که در توضیحات بالا گفته شد قدرت بالای این نور است. نور سفید ترکیبی از رنگ های قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، طلائی و بنفش مخلوط شده است. اما نور زرد همان زرد است و هیچ ترکیبی ندارد.

چراغ قوه نور زرد

نور قرمز
نور قرمز درخشندگی کمتر و کنتراست بیشتری در تاریکی نسبت به نور سفید برای چشم انسان دارد و جزئیات محیط اطراف خود را بهتر می توانید مشاهده کنید. چراغ قوه نور قرمز در پناهگاه های نظامی ، زیر دریایی ها ، کمپینگ ، اتاق های عکاسی تاریک ، توسط نیرو های نظامی برای زمانی که نمی خواهند کسی متوجه حضور آن ها شود و یا در دوربین های دید در شب استفاده می شود.

چراغ قوه نور قرمز

نور سبز
چراغ قوه نور سبز بنا به گفته بسیاری از شکاچیان حیواناتی مثل گوزن و ماهی را نمی ترساند و باعث جذب آن ها می شود. نور سبز یکی از روشنایی های مناسب برای دید در شب است.

چراغ قوه نور سبز

 نور آبی
این رنگ نور برای خلبانان و افرادی که قصد نقشه خوانی در شب را دارند استفاده می شود. نور قرمز برای این کار مناسب نیست زیرا خطوط قرمز رنگ را از بین می برد. چراغ قوه نور آبی توسط محققان پلیس و پزشک قانونی برای شناسایی ، ردیابی خون و مایعات بدن انسان که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود قابل استفاده است. همچنین نور آبی به عنوان مه شکن برای شکستن مه کاربرد زیادی در آمبولانس ها و ماشین های پلیس دارد.

چراغ قوه نور آبی

اشعه ماوراء بنفش یا UV
چراغ قوه های UV یا بلک لایت دارای طول موج های بین 365 تا 400 متر است و برای شناسایی اسکناس ، گواهی نامه رانندگی ، اسناد با علامت های مخصوص فلورسنت استفاده می شود. همچنین برای مکانیک ها ، لوله کش ها و پرسنل تعمیر و نگهداری برای تشخیص نشت سیستم های تهویه مطبوع ، مورد استفاده کاراگاهان برای شناسایی صحنه جرم و جنایت و نیز در کانی شناسی و مواد معدنی مختلف موجود در سنگ ها استفاده می شود.

چراغ قوه uv

امیدواریم این مقاله در تصمیم گیری شما در خرید چراغ قوه های رنگی کمک کرده باشد.

این پست را اگر دوست داشتید به اشتراک بگذارید !

پیام خود را بنویسید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 13 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.